Nawiguj

Nawiguj

Nawiguj

Nawiguj

Zastanawiasz  się co właściwie można ze sobą zrobić na tym odludziu? Gdzie iść na spacer? Co zobaczyć? Zapraszam do lektury.

Wcale nie musisz być wytrawnym piechurem i zdobywać znane szczyty jak Pilsko czy babią Górę, w bezpośrednim otoczeniu Moczarek masz do dyspozycji wiele ciekawych, a przede wszystkim pięknych miejsc. Poniżej zaproponuję Ci kilka miejsc na lekki, około godzinny spacer.

Na początek Miziowy Groń 874m n.p.m. i Czoło 821m n.p.m. a po drodze przysiółek Fujasy. Bardzo fajna droga, bez podejść i trudności. Idź w stronę zielonego szlaku (z domku do drogi i w prawo) i jak już do niego dojdziesz kieruj się wzdłuż tego szlaku w lewo, po chwili spaceru zobaczysz pierwsze chaty, ule z pszczołami, kapliczkę oraz studnie, miejsce to przenosi o kilka wieków wstecz, czas jakby się tam zatrzymał... Kiedyś w tym miejscu były głównie pastwiska, teraz porośnięte są brzozowo-sosnowymi zagajnikami, zaroślami tarniny, głogu, kaliny, jeżyn. Okolica chyba najlepiej prezentuje się jesienią oraz oczywiście wiosną.

 

 

No to teraz zapraszam zielonym szlakiem w prawo, na Kalików Groń 916m n.p.m. Dosłownie po kilkudziesięciu minutkach spokojnego spaceru docieramy na szczyt i otwiera nam się panorama na północną cześć Beskidów, po drodze na górę możemy podziwiać piękno przysiółka Moczarki :) Na szczycie, możemy pozostawić szlak i iść za drogą w lewą stronę, po kilku kolejnych minutach  dotrzemy do przysiółka Kalikowie- ze względu na to, że jest osadzony na zachodnich stokach, polecam szczególnie w trkacie zachodu słońca. Sam przysiółek może się poszczycić najstarszymi chałupami w okolicy, do części z nich możecie zaglądnąć- o ile już nie są ogrodzone :)

 

 

Kolejny wariant spaceru jak powyżej, nie odchodzimy w stronę Kalików, ale idziemy za zielonym szlakiem w kierunku Mędralowej. Po 1,5km czyli około 30-40minutach spaceru, jak dotrzesz do wypłaszczenia, po prawej stronie znajdziesz kolejny szczyt Jaworzyna 997m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt najbliższej okolicy OFFówki z bardzo przyjemną panoramą, Pilsko wydaje się być z tego miejsca na wyciągnięcie ręki! Łąka na której znajduje się szczyt Jaworzyny zachęca do tego, żeby się na niej położyć na kilka chwil, na Twoim miejscu, zabrał bym ze sobą koc, planując spacer w to miejsce :) dodatkowo, jest tam miejsce na ognisko z taką panoramą, że braknie Ci miejsca w telefonie ;)

 

 

Teraz przejdziemy się z górki :) Dokładnie tą samą drogą, którą się do mnie dostałaś/ dostałeś. Zejdź do lasu poniżej, są tam dwa potoki, polecam ten po Twojej lewej (schodząc w dół). Znajdziesz tam sporo dróżek, jest to też idealne miejsce na "kąpiel leśną". Jesienią rośnie tam mnóstwo grzybów, a przede wszystkim  moje ukochane Rydze! Tylko zostaw coś dla mnie ;)

 

 

Oczywiście, to co powyżej, to tylko promil tego co możesz zobaczyć. Polecam zostawienie szlaku za sobą i ruszenie przed siebie. Moczarki i okolice to dziesiątki dróg, ścieżek, lasów, łąk, polan, strumyków itd. Nie ruszając się dalej niż promień 1km od domku możesz odkryć naprawdę piękne miejsca! Stare opuszczone domy i całe gospodarstwa, po lasach są rozrzucone stare ławice i piwnice chałup... Tylko weź ze sobą telefon i butelkę wody, a będzie dobrze. I zachęcam do kontaktu ze mną w razie pytań, na pewno pomogę, wytłumaczę co i jak.

Kąpiel leśna, znana także jako "shinrin-yoku" (森林浴) w języku japońskim to doskonały sposób na oderwanie się od codziennego zgiełku i połączenie się z naturą. Oto kilka powodów, dla których warto skorzystać z kąpieli leśnej:

  • Relaks i Odprężenie: Spacerując po lesie, możesz cieszyć się świeżym powietrzem i pięknem przyrody, co może pomóc w redukcji stresu i napięcia.

  • Zdrowie Fizyczne: Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma liczne korzyści dla zdrowia. Spacer po lesie może poprawić kondycję fizyczną, poprawić krążenie krwi i wzmocnić mięśnie.

  • Zdrowie Psychiczne: Kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Pomaga to w zrelaksowaniu umysłu, poprawie nastroju i koncentracji.

  • Obserwacja Flory i Fauny: Las to idealne miejsce do obserwacji dzikiej przyrody. Możesz zobaczyć różne gatunki roślin, ptaków i zwierząt, co może dostarczyć niezapomnianych doświadczeń.

  • Łączenie z Naturą: Kąpiel leśna to również okazja do głębszego połączenia z naturą. Możesz bardziej świadomie doświadczyć otaczającego cię środowiska naturalnego.

  • Kreatywność i Inspiracja: Cisza i spokój lasu mogą również stworzyć idealne środowisko do refleksji, pomysłowości i znalezienia inspiracji.

 

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby przygotować się do kąpieli leśnej:

  • Znajdź Odpowiedni Las: Wybierz las, który jest dostępny i bezpieczny do zwiedzania. Może to być las miejski, park narodowy lub inny obszar z dużą ilością drzew i przyrody, w okolicy domku, trudno nie znaleźć odpowiedniego miejsca ;)

  • Wybierz Czas: Staraj się znaleźć czas, gdy możesz spędzić kilka godzin na zewnątrz bez pośpiechu. Idealnie byłoby to zrobić w spokojny dzień, gdy nie ma zbyt wielu innych osób- oto też nie będzie trudno :)

  • Zostaw Elektronikę: Pozostaw telefony komórkowe, tablety i inne urządzenia elektroniczne. Chodzi o oderwanie się od technologii i skoncentrowanie się na otaczającej przyrodzie, przecież i tak sygnał jest tutaj słaby!

  • Idź Wolno: Kiedy już jesteś w lesie, poruszaj się wolno. Skoncentruj się na każdym kroku, na oddechu i na otaczającym cię otoczeniu, czerp z otoczenia to co najlepsze.

  • Zaangażuj Zmysły: Skoncentruj się na zmysłach. Słuchaj szumów liści, śpiewu ptaków, wietrzyku. Dotykaj drzew i roślin. Wąchaj zapachy otaczającej roślinności, połóż się na trawie i zamień się w panel fotowoltaiczny, który na długo naładuje Twoje akumulatory.

  • Siedzenie i Obserwacja: Znajdź spokojne miejsce do siedzenia i po prostu obserwuj otoczenie. To może być chwila na refleksję, medytację lub po prostu na cieszenie się ciszą, a nie trzeba dużo szczęścia żeby przy okazji zaobserwować drapieżne ptaki, sarenki czy łanie z jeleniami :)

  • Bez Celu: Kąpiel leśna nie polega na osiąganiu celów. Idź bez konkretnego celu, po prostu ciesz się samym procesem spacerowania i bycia w lesie. Ciesz się otaczającym Cię pięknem i zapomnij o czymś takim jak zegarek.

  • Picie Wody: Pamiętaj o nawodnieniu się. Przynoszenie ze sobą butelki wody to dobry pomysł, aby pozostać nawodnionym podczas spaceru.

Pamiętaj, że celem kąpieli leśnej jest skupienie się na chwili, zanurzenie się w naturze i czerpanie przyjemności z otoczenia. Każdy może dostosować te kroki do własnych preferencji i potrzeb.

Królowa Babia Góra już omówiona, więc czas na Króla Pilsko- szczyt wznosi się na wysokość 1557m n.p.m. Jako, ze okoliczne góry lubią być "naj" to i Pilsko może się poszczycić tym, iż jest najwyższą (poza Tatrami) górą w Polsce, na której można uprawiać narciarstwo czy też snowboard. Pilsko jest też, zaraz po babiej Górze, najwyższym szczytem Beskidów. Co ciekawe, przez szczyt Pilska przebiega Wielki Europiejski Dział Wodny, podobnie jak przez pasmo Mędralowej, oddzielający zlewni Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego, granica ta przebiega ok 4km w linii prostej od OFFówki :)

Ludowy przekaz wiąże nazwę Pilska z „opijaniem się” orawskich zbójników, którzy mieli zbierać się na szczycie, ale to nie jedyna teorio pochodzenia nazwy, może ona pochodzić od dawnej, pojawiającej się w XVIII-wiecznych dokumentach nazwy podszczytowej hali Pielsko, ta zaś od nazwiska właściciela, Piela. Może też pochodzić od dawnego określenia miejsca „piłowania”, czyli pozyskiwania drewna. Mówi się też, że Pilsko to po prostu zniekształcona słowacka nazwa Polski.

Pilsko przez wielu jest nazywane "Świętą Górą" a to przez wyjątkowy w skali Polski mikro klimat, który tam panuje, a wyróżnia się on zwłaszcza w zimie. Sezon narciarski często zaczyna się tam już końcem listopada i trwa aż do kwietnia, a czasami się zdarza, że jeszcze w majówkę mamy okazję pośmigać po białym :)

ON Pilsko jest to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce, niestety miejsce to ma strasznego pecha do inwestorów, każdy kto siedzi w temacie, nie raz słyszał o problemach z rozbudową ośrodka, dlatego infrastruktura chociaż powoli odnawiana, pozostawia nadal sporo do życzenia, ale dla kogoś kto odkrył Pilsko od tej bardziej dzikiej strony, nie ma to żadnego znaczenia :) Pilsko słynie ze swoich wyjątkowych warunków do uprawiania freeride. Jest to oczywiście zabawa, która wymaga poznania topografii góry, ale.. zachęcam do poznawania nowych szlaków, nie pożałujecie :) Zawsze możesz mnie zapytać czy nie jadę, mogę trochę pokazać :)

Widoki są oszałamiające, na pierwszym planie mamy Babią Górę, na południu pasmo Tatr i Fatry, po przeciwnej stronie nasze pasmo Beskidów, a w oddali możemy zobaczyć Bielsko Białą, Tychy a nawet Katowice i zapewne wiele innych, o których nie mam pojęcia ;)

Pod szczytem, na Hali Miziowej znajduje się schronisko PTTK, nie jest tak klimatyczne jak poprzednie, które niestety spłonęło, ale możemy w nim się zaopatrzyć w jedzenie i napić się czegoś smacznego.

Z OFFówki do ON Pilsko macie około pół godziny jazdy samochodem, polecam o każdej porze roku! Polecam szlak zaczynający się w Korbielowie, z parkingu przy Hotelu Jontek kierujemy się w górę pod wyciągami i łączymy się ze szlakiem zielonym, który po około 1:45 godzinie doprowadzi Was prosto pod Schronisko na Hali Miziowej, ze schroniska mamy do wyboru kilka szlaków i już po niecałej godzinie możemy podziwiać panoramę ze szczytu.

Nasza Królowa, należąca do Korony Gór Polskich, jej szczyt zwany Diablakiem znajduje się na wysokości 1725m n.p.m. Diabelski szczyt, jak również jest nazywany, to najwyższy szczyt Polski poza Tatrami. Wysokość i wybitność masywu Babiej Góry sprawiła, że w XIX w. nadano jej nazwę Królowej Beskidów, z powodu bardzo zmiennej pogody nazywana też była Matką Niepogód lub Kapryśnicą, a ostatnio mieszkańcy Orawy nazywają ją także Orawską Świętą Górą. Jak widzicie, jedno miejsce, wiele nazw i wiele legend oraz opowieści.

Według jednej z legend na polecenie pewnego rozbójnika sam Diabeł miał wznosić na tym szczycie wspaniały zamek. Niestety nie zdążył on ukończyć budowy i gdy tylko kur zapisał cała konstrukcja runęła wprost na rozbójnika. Niektórzy twierdzą, że wciąż usłyszeć można krzyk rozbójnika, który wydobywa się spod głazów.

Babia Góra to również niezwykłe legendy o czarownicach. Według podań ludowych na najwyższym szczycie masywu spotykały się czarownice na sabaty. Nie bez znaczenia miały tu oczywiście diabelskie skojarzenia góry. Pierwsze wzmianki o sabatach czarownic pochodziły z XVI wieku i sprowadzały się do jednej zasady:

"[…] nie chodź na Babią Górę w ciemnościach, ani w nocy, bo to z tymi czarownicami nigdy nie wiadomo, kiedy i jak mogą człowieka skrzywdzić lub uprowadzić. Tak samo czyhają na ludzi, jak diobły na dusze."

W skażonej magią i obecnością diabła przestrzeni Babiej Góry odbywały się orgiastyczne sabaty, na których działy się rzeczy niewyobrażalne dla ówczesnych śmiertelników. Czarownice do świtu tańczyły wokół ogromnego ogniska, oddawały się diabłom, a samego szatana całowały pod ogonem. Ponadto miały używać na Babiej Górze skradzionych sakramentaliów, aby odprawić parodię mszy świętej przed samym Lucyferem. Destrukcyjna moc czarów wywoływała ulewy, grad, a zimą śnieżyce, negatywnie wpływała na zbiory oraz odbierała zmysły nieszczęśnikom, którzy przypadkowo stali się świadkami diabelskiej zabawy.

Słowianie wierzyli, że wierzchołek Babiej Góry zamieszkiwał Czarnobóg, czyli bóstwo ciemności, zła, wszelkich nieszczęść, pan mrocznej magii oraz patron doli i niedoli.

Jak widzicie, Babia Góra to nie tylko najwyższy szczyt Polski poza Tatrami, ale miejsce szczególne, obwiane wieloma tajemnicami i legendami. Naprawdę warto wspiąć się na jej szczyt i poczuć na własnej skórze niespotykaną w innych miejscach atmosferę tajemniczości i podziwiać wyjątkowe widoki, a z Diablaka możemy zobaczyć wiele: Całe pasmo Tatr, Fatry, Beskidów a w oddali takie miasta jak Kraków czy Katowice. Jeżeli szukacie czegoś wyjątkowego, polecam wschód słońca ze szczytu Diablaka, jak będziecie mieć szczęście i Królowa niepogody jednak będzie łaska, gwarantuję, że widoki będą niezapomniane. Polecam wejście szlakiem czerwonym z przełęczy Krowiarki i powrót przez Małą Babią Górę przez schronisko na Markowych Szczawinach zajmie to około 6 godzin a w nogach zostanie ok 15km. Możecie również wyruszyć na Babią prosto z OFFówki, ale jest to trasa wymagająca dla doświadczonych piechurów i będziecie potrzebować na to całego dnia, czas przejścia w jedną stronę to około 6 godzin, a jeszcze trzeba wrócić :) ale trasa jest naprawdę piękna, przebiega przez opisywane wcześniej pasmo Mędralowej widoki będą niezapomniane.

Nawiguj

Nawiguj

Nawiguj

Nawiguj

Nawiguj

Nawiguj

Okolica nie może się poszczycić mianem "kurortu turystycznego", tak więc nie ma tutaj wielu miejsc gdzie można dobrze zjeść, ale za to jak już się znajdą, można je polecić z czystym sumieniem, dlatego poniżej moje propozycje:

Restauracja "Pstrąg" w Krzyżowej- specjalnością tego miejsca są oczywiście ryby z własnej hodowli, spokojnie, mają nie tylko pstrąga ;) w menu znajdziecie również inne pozycje, dla każdego coś dobrego.

lokalizacja na mapach Google:

https://maps.app.goo.gl/ckrmUiQirm63ZFvNA

 

"Stara Karczma" w Jeleśni- już na samym wejściu do środka, witają nas słowa, które zachęcają do odwiedzin najprawdopodobniej już od XVIII wieku! Bo na tyle datuje się słynny budynek Karczmy:

"Coś ty chłopie łosoloł? Cy ty ni mos rozumu? Karcma stoi u drogi,A ty idzies do dumu?"

Niegdyś bardzo popularne na Żywiecczyźnie, do dzisiaj zachowały się dwie oryginalne karczmy, jedna w Suchej Beskidzkiej- Karczma Rzym, oraz właśnie Stara Karczma w Jeleśni. Warto wejść do środka i zobaczyć jak kiedyś wyglądały okoliczne "restauracje" :)

lokalizacja na mapach Google:

https://maps.app.goo.gl/kSzeNnXeEMhipSag7

 

Pizzernia Neapolitana w Jeleśni- najsmaczniejsza pizza w okolicy, w menu znajdziecie też inne dania :)

lokalizacja na mapach Google:

https://maps.app.goo.gl/1yfsSdXpY2d7w1Z28

 

Restauracja Kotlecik w Jeleśni- typowo swojskie, bardzo smaczne jedzenie, polecam schabowego z kością ;)

lokalizacja na mapach Google

https://maps.app.goo.gl/3HGYkeysX2xu4xSw9

Gdzie zjeść?

Najbliższa okolica

Kąpiel Leśna

Pilsko

Babia Góra

Pasmo Mędralowej

Pasmo Mędralowej lub Grupa Mędralowej – pasmo górskie położone w Beskidach Zachodnich na pograniczu polsko-słowackim, pomiędzy masywami Pilska i Babiej Góry, którego najwyższym szczytem jest Mędralowa (1169 m).

Pasmo Mędralowej, jest najbliższym pasmem górskim, jakie macie do dyspozycji z OFF"ki. Na pierwszy szczyt pasma, Małą Mędralową 1045m dostaniecie się z domku w ciągu 1,5 godziny zielonym szlakiem, który przebiega 20m nad domkiem :). Z Małej Mędralowej rozciąga się piękna panorama, wg. wielu ładniejsza niż ta z Medralowej Zachodniej 1026m,  która jest drugim szczytem na naszym szlaku. Następnie mamy Hale Mędralową wraz ze szczytem Mędralowej 1169m

Hala Mędralowa zajmuje wierzchołkowe partie i północne stoki grzbietu Mędralowej. Obecna nazwa polany pochodzi od nazwiska Mędrala, które jest częste w miejscowościach Przyborów i Koszarawa, położonych u podnóży Mędralowej. Hala dawniej tętniła życiem pasterskim. Była intensywnie wypasana jeszcze na początku lat 1990. Stało na niej kilka szałasów. Przetrwał jeden, który utrzymany jest w dobrym stanie. Można w nim znaleźć schronienie przed deszczem, a w razie potrzeby również przenocować. Niestety już od wielu lat, nie widziano owiec na tutejszych halach, przez co hale zarastają... Za szałasem znajdziemy źródło, a jeszcze kilka metrów dalej, w trawie możemy znaleźć pozostałości po innym szałasie.

Hala Mędralowa jest dobrym punktem widokowym, możemy tutaj podziwiać jedne z najładniejszych zachodów słońca w tej części Beskidu! Szałas pasterski jest naprawdę dobrym modelem ;) Panorama obejmuje szczyty Beskidu Śląskiego w tym harakterystyczny szczyt Skrzycznego- tak, to ten z nadajnikiem ;) Beskidu Małego od Magurki Wilkowickiej po Łamaną Skałę i Leskowiec, Pasmo Pewelskie i Laskowskie, pobliski Kolisty Groń, Czerniawę Suchą i Jałowiec, Pasmo Babicy, Lanckorońską Górę, Koskową Górę i Pasmo Policy. Na polanie znajdują się resztki okopów niemieckich z II wojny światowej, które zostały wykonane przez okolicznych mieszkańców- to te wgłębienia zaraz przed szałasem.

Mędralowa jest najwyższym szczytem Grupy Mędralowej i zarazem całego Beskidu Makowskiego. Znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Szczyt usytuowany jest w grzbiecie pomiędzy Przełęczą Jałowiecką Północną (998m npm) oddzielającą ją od Pasma Babiogórskiego, a przełęczą Głuchaczki (830m npm) oddzielającą ją od Grupy Pilska. Grzbietem tym biegnie Wielki Europejski Dział Wodny- każda kropla wody która spadnie po północnej stronie grani, spłynie do Bałtyku, każda która spadnie po południowej stronie, spłynie do Morza Czarnego! Pomiędzy głównym wierzchołkiem Mędralowej a przełęczą Głuchaczki na mapach wyróżniany jest jeszcze mało wybitny szczyt Mędralowej Zachodniej (1.024m npm). Bowiem Mędralowa ma dwa wierzchołki (zachodni i wschodni) i znajdują się one w odległości około 500 m od siebie. Pomiędzy nimi znajduje się Hala Mędralowa.

Na wschodnim niższym wierzchołku Mędralowej znajduje się słupek graniczny III/90. Jest to historyczny punkt graniczny. Do 1564r. schodziły się na nim granice Węgier, Polski i ziem śląskich, a w czasie II wojny światowej granice Generalnego Gubernatorstwa, III Rzeszy i Słowacji. Wcześniej, w latach 1938-1939, cały szczyt Mędralowej znalazł się w granicach Polski (II Rzeczpospolita wymusiła na Czechosłowacji oddanie południowych stoków góry). Dodatkowo, słupek ten oznacza miejsce szczególne dla Słowaków, ponieważ jest to najdalej wysunięty na północ punkt Słowacji!

Z powodu trzymania się innego podziału geograficznego Polski, Mędralowa nie znalazła się w Koronie Gór Polski (KGP). Jednak wg podziału J. Kondrackiego jest ona najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego i powinna być zaliczona do KGP.

Z Hali Medralowej, możemy iść dalej żółtym szlakiem w stronę Kolistego Gronia 1114m gdzie po drodze mamy kolejną piękną Halę Kamińskiego. Na szczycie góry, podobnie jak w przypadku Hali Mędralowej, możemy znaleźć pozostałości po okopach II Wojny Światowej.

Jak widać, w najbliższej okolicy możecie zwiedzić naprawdę ciekawe miejsce, nie tylko widokowo, ale historycznie i geograficznie. Całość trasy z OFFówki przez Jaworzynę, Małą Mędralową, Zachodnią Mędralową, Hale Mędralową, Hale Kamińskiego i w końcu do Kolistego Gronia można pokonać w około 2,5-3 godziny, powrót zajmie Wam około 2-2,5 godziny :).

 

 

Śledź nas

Menu

Adres

Offowka

Moczarki, Przyborów

34-330

Kontakt

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.